EN
Autoportretai

Naujienos > Išrinkta skulptūra, įkūnysianti tūkstantį Lietuvos vardo metų granite
2009.02.11

Išrinkta skulptūra, įkūnysianti tūkstantį Lietuvos vardo metų granite

Akmens skulptūrų parką "Vilnoja" jau šią vasarą papuoš skulptūra, skirta Lietuvos vardo tūkstantmečiui įprasminti. Atsiliepdami į visuomeninės organizacijos "Vilnoja" kvietimą, šalies skulptoriai dalyvavo konkurse bei pateikė net 21 šiai sukakčiai paminėti skirtų skulptūrų projektų. Konkurso laimėtoju išrinktas menininkas Jonas Naruševičius.

 "Nepaprastai reikšmingą istorinį faktą, Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmetį, pasiūliau išreikšti paprastomis, bet ir monumentaliomis formomis - rutuliais. Juk rutulys - tobuliausia geometrinė figūra, įkūnijanti jėgos ir formos pilnatvę. Tai saulė, žemė, atomas, ką ir siekiu atspindėti skulptūros meniniame sprendime", - sako J. Naruševičius. 

Konkurso laureato skulptūrą sudarys du akmens rutuliai: didelis ir jo gaubiamas mažesnis. Didysis rutulys simbolizuoja laiko tėkmę ir istoriją, galybę ir jėgą, kuriai paklūsta viskas aplinkui. Jo "glėbyje" esantis mažas poliruotas akmuo reiškia Lietuvą, kurią "nugludino" tūkstantį metų trukę istoriniai išmėginimai, karai, okupacijos ir virtinė kitų įvykių, vertusių šalį griūti ir vėl prisikelti, tarsi mitinį paukštį feniksą iš pelenų. 

"Visi konkursui pasiūlyti darbai labai įdomus. Tai liudija, jog Lietuvos vardo tūkstantmečio tema yra patraukli šalies menininkams, o jie patys nestokoja originalių idėjų, - sako konkurso organizatorius ir "Vilnojos" parko įkūrėjas Vidmantas Martikonis, - Neabejoju, jog konkursą laimėjęs J. Naruševičiaus darbas bus dar vienas gražus ir prasmingas Lietuvos vardo įamžinimas, šįkart - kietame lietuviškame granite". 

 J. Naruševičiaus kūrinys papuoš centrinę akmens skulptūrų parko "Vilnoja" aikštę, o autorius bus apdovanotas pinigine premija. Dėl teisės sukurti Lietuvos vardo tūkstantmetį įkūnijančią skulptūrą iš viso varžėsi 16 menininkų.  Konkurso nugalėtojas J. Naruševičius yra žinomas Lietuvos skulptorius, daugiau kaip pusę amžiaus garsėjantis dekoratyvinės ir monumentaliosios skulptūros darbais, pano, portretais, mažosios plastikos kūriniais. Tarp svarbesnių menininko darbų minėtinos dekoratyvinės skulptūros Vilniaus operos ir baleto teatro fasadui Godunovas, Mefistofelis, Margiris ir Violeta, monumentas karo aukoms Žaliojoje girioje.